Pages

Friday, November 29, 2019

Izsledki nadzora na Sovi: večjih nepravilnosti ni bilo, niso pa preverili nekaterih podatkov - 24ur.com

Izsledki nadzora na Sovi: večjih nepravilnosti ni bilo, niso pa preverili nekaterih podatkov - 24ur.com

Inšpektorat za javni sektor je opravil inšpekcijski nadzor na Sovi in ugotovil določene kršitve pri zaposlitvi štirih zaposlenih, ki se nanašajo na postopek preverjanja izpolnjevanja pogojev za zasedbo delovnega mesta. "Gre za nespoštovanje njihovih internih poslovnih aktov," pojasnjuje glavna inšpektorica inšpektorata za javni sektor Lidija Apohal Vučkovič.

Inšpekcijski nadzor na Sovi je pokazal kršitve pri zaposlitvi štirih uslužbencev.FOTO: POP TV

V okviru inšpekcijskega nadzora je inšpektorat za javni sektor opravil nadzor nad izvedbo postopkov zaposlitve štirih javnih uslužbencev na Slovenski obveščevalno-varnostne agenciji (Sova).

Kot je na novinarski konferenci pojasnila glavna inšpektorica inšpektorata za javni sektor Lidija Apohal Vučkovič, so opravili nadzor nad postopki zaposlovanja, zapisnik pa so danes vročili direktorju Sove Rajku Kozmelju. Ta ima zdaj osem dni časa za to, da na zapisnik vloži morebitni ugovor.

Podrobnejše ugotovitve predmetnega inšpekcijskega nadzora z vsemi podatki pa so navedene v posebnem dokumentu inšpektorata za javni sektor, ki je skladno z Zakonom o tajnih podatkih označen s stopnjo tajnosti in javnosti ni dostopen.

V štirih primerih so se kršitve nanašale na postopek preverjanja izpolnjevanja pogojev za zasedbo delovnega mesta, v dveh primerih pa tudi na izpolnjevanje določenega pogoja oziroma pridobitev zahtevanega dovoljenja. Poleg tega so bile ugotovljene še nekatere druge manjše nepravilnosti, ki so se nanašale na izvajanje internih aktov agencije v zvezi s postopki zaposlovanja.

"Ugotovitve predstavljamo v dveh delih: en del zapisnik, ki je javen in ki je tudi objavljen, drug del pa je poseben dokument, v katerem so te ugotovitve bolj natančno obrazložene in dokumentirane s konkretnimi podatki, ki pa so tajni," je razložila inšpektorica.

Ugotovili določene manjše kršitve

V nadzoru so skupno preverjali postopke zaposlitve petih javnih uslužbencev – "dve zaposlitvi, glede katerih se je pojavil dvom, ali sta bili zakoniti, še eno v isti organizacijski enoti in v istem obdobju, kot je bila ena od teh dvomljivih zaposlitev, in še dve zaposlitvi, ki naj bi bili izvedeni na podlagi novega načina zaposlovanja v Sovi - na podlagi javne objave," razlaga Apohal Vučkovičeva.

Nadzor je pokazal, da so bile vse zaposlitve predvidene v letnem kadrovskem načrtu agencije. "V vseh primerih je postopek vodila komisija, ki jo je imenoval direktor ob pomoči kadrovske službe. V treh primerih je bilo v postopku izbora več kandidatov in po vnaprej izdelanih merilih za postopek, je bil na koncu izbran kandidat, ki je prejel več točk," pravi inšpektorica. Po njenih besedah so v vseh primerih kandidati izpolnjevali vse pogoje; znanje tujega jezika pa denimo ni bilo v nobenem od teh primerov predvideno kot pogoj za zasedbo delovnega mesta. Vsi kandidati so bili tudi varnostno preverjeni in so opravili zdravniški pregled.

Glavna inšpektorica inšpektorata za javni sektor Lidija Apohal Vučkovič.

Ugotovili pa so druge kršitve. "V dveh primerih je bila kršitev ta, da niso pridobili dovoljenj oziroma potrdil za dostop do dokumentov s tajno oznako EU-Nato," pravi Apohal Vučkovičeva in dodaja, da so se ostale kršitve nanašale denimo na pridobitev določenih dokumentov, dokazil, potrdil o nekaznovanosti ...

"Ni šlo za to, da uslužbenci teh pogojev ne bi izpolnjevali, napaka je bila na strani agencije, ki teh pogojev ni pravočasno preverila. V primeru, ko uslužbenca pogojev nista izpolnjevala, pa je eden jže bil premeščen v drug organ, drugi ki je še v Sovi pa  je bil že dvakrat premeščen na drugo delovno mesto," dodaja.

Izrečeni ukrepi se nanašajo na pravilno poslovanje agencije v prihodnje, razveljavitev sklenjenih pogodb pa v pregledanih primerih ni prišla v poštev, saj za to ni bilo zakonskih pogojev.

Katere oziroma čigave zaposlitve točno so preverjali, zaradi tajnosti podatkov tako sicer še zmeraj ostaja neznano, je pa inšpektorica danes potrdila, da je ena od teh "odmevala v javnosti". V zadnjem času je bila to predvsem zaposlitev znanke premierja Marjana Šarca, zaradi česar je nadzor nad kadrovanjem na Sovi opravila skupina Komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs), Sova pa je nato sama ta primer prijavila inšpektoratu za javni sektor. Pozneje je v javnosti odmevala tudi zaposlitev sorodnice evropske poslanke NSi Ljudmile Novak.

Direktorju Sove so oba omenjena dokumenta vročili danes. Direktor ima zdaj pravico vložiti ugovor zoper zapisnik. Za to ima na voljo osem dni.

Iz kabineta premierja Šarca so ob tem sporočili zgolj, da premier pričakuje, da bo Sova sledila priporočilom inšpektorata.

Je pa zadeva napela odnose med Sovo in Knovsom. Ta namerava v zvezi s tem zaslišati direktorja Sove Kozmelja, vodjo kadrovske službe na Sovi, vse zaposlene na Sovi, ki so se ukvarjali s primerom zaposlitve Šarčeve znanke, ter tudi njo. Povabili bodo tudi Šarca in svetovalca v njegovem kabinetu za nacionalno varnost Damirja Črnčeca. Od pričanj so odvisni tudi nadaljnji postopki Knovsa.

Tonin v pismu članom: 'Omrežje Damirja Črnčeca ne bo brez boja izpustilo oblasti iz rok'

Vse ostrejše napetosti med Knovsom pod vodstvom Mateja Tonina in Sovo, domnevno sporna zaposlitev Šarčeve znanke na Sovi, Knovsovo delno javno poročilo o arbitraži in posledična hrvaška razlaga, da Slovenija s tem priznava napake v arbitražnem postopku, in ovadba Sove zaradi izdajanja tajnih informacij zoper neznano osebo. Knovsov predsednik zdaj v pismu trdi, da gre za "omrežje svetovalca predsednika vlade Damirja Črnčeca, ki je zagnalo svoje kolesje".

In to zgolj deset dni po tem, ko je na kongresu v Mariboru dejal, da s Knovsom "drezamo v samo srce novonastajajočega politično-finančnega omrežja". In zato naj bi, tako Tonin v pismu članom NSi, "v omrežjih že snovali načrte, kako se nas bodo lotili". Da je bila najprej diskreditacija, da je Tonina ovadila Sova – ta je, kot že omenjeno, "naznanila sum storitve kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov po 260. členu kazenskega zakonika, ki se ne nanaša na nobeno določeno osebo". Ta informacija naj bi, tako Tonin, v javnost prišla od Črnčeca.

Prav tako v pismu trdi, da so napetosti med Sovo in Knovsom"posledica blokade demokratičnega nadzora" in da premier Šarec"blokira demokratičen nadzor zaposlitve njegove znanke". "Zanimivo je, da se s primerom, kjer naj bi bilo po Šarčevo vse v redu, že več kot mesec dni ukvarja inšpektorat za javni sektor."

Tonin nadaljuje z arbitražnim poročilom, ki"z dokazi ovrže hrvaške obtožbe in pritrdi Sloveniji, da je delovala v dobri veri", predsednik NSi pa zatrdi tudi, da v javnem delu poročila ni objavljenih nobenih tajnih podatkov."Očitno je tako menila tudi Sova, saj je bila prvih 17 dni od objave poročila zadovoljna. Ko so Hrvati v Večernjem listu objavili lažni članek, kjer so si gladko malo izmislili, da je Slovenija sama priznala goljufanje, so v kabinetu predsednika vlade in Karl Erjavec zaslutili priložnost za obračun z menoj in Knovsom."

Pismo sklene z besedami, da "omrežje Damirja Črnčeca ne bo brez boja izpustilo oblasti iz rok", ter dodaja, da je padec Šarčeve vlade odvisen od tega,"kako dolgo bodo njegovi koalicijski partnerji tolerirali umazane igre Damirja Črnčeca", in ne od opozicije.

Let's block ads! (Why?)



2019-11-29 14:56:15Z
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiWWh0dHBzOi8vd3d3LjI0dXIuY29tL25vdmljZS9zbG92ZW5pamEvaW5zcGVrY2lqc2tpLW5hZHpvci1uYS1zb3ZpLXBva2F6YWwtbmEta3JzaXR2ZS5odG1s0gEA?oc=5

Čítať ďalej >>>>


No comments:

Post a Comment