Pages

Thursday, October 17, 2019

Dosegli nov dogovor o brexitu: 'Kjer je volja, je dogovor. Imamo ga!' - 24ur.com

Dosegli nov dogovor o brexitu: 'Kjer je volja, je dogovor. Imamo ga!' - 24ur.com

Velika Britanija in Evropska unija sta dosegli nov dogovor o brexitu, je potrdil britanski premier Boris Johnson. "Kjer je volja, je dogovor. Imamo ga!" je tvitnil predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in potrdil, da so pogajalske ekipe dosegle nov dogovor.

Pogajalci EU in Združenega kraljestva so dosegli dogovor o brexitu. "Kjer je volja, je dogovor. Imamo ga!"je tvitnil predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. Opisal ga je kot pošten in uravnotežen dogovor za EU in Združeno kraljestvo ter voditeljem članic Unije priporočil, da ga podprejo.

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Britanski premier Boris Johnson je prav tako na Twitterju potrdil, da so dosegli nov dogovor, s katerim "prevzemamo nadzor". In dodal, da naj bi parlament dogovor potrdil že do sobote. 

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Podpora novemu dogovoru v britanskem parlamentu vprašljiva 

Sklenjeni dogovor morata potrditi še britanski in evropski parlament. A podpore med poslanci Johnson še nima zagotovljene. Severnoirski unionisti, ki manjšinski Johnsonovi vladi zagotavljajo večino v parlamentu, so v jutranjih urah Johnsonu zadali velik udarec, ko so sporočili, da niso zadovoljni z nekaterimi deli trenutnega predloga glede dogovora o brexitu. Kot so pojasnili, ne morejo podpreti predlogov glede carin in možnosti izrekanja Severne Irske glede dogovorjene ureditve. Nejasnosti po njihovih besedah ostajajo tudi pri vprašanju davka na dodano vrednost. Kasneje so potrdili, da vztrajajo pri svojem predhodnem stališču glede dogovora.

Britanski parlament bo o dogovoru odločal na izrednem zasedanju v soboto. Od leta 1939 je parlament le štirikrat zasedal na soboto, nazadnje 3. aprila 1982 zaradi argentinske invazije na Falklandske otoke.

Vodja laburistov Jeremy Corbyn je poslance že pozval, naj dogovor zavrnejo, češ da je še slabši od dogovora, ki ga je izpogajala Johnsonova predhodnica Theresa May, in da ne bo združil države. Predlogi bi po njegovem mnenju med drugim lahko ogrozili varnost hrane, znižali okoljske standarde in zmanjšali delavske pravice. "Brexit bi najbolje uredili, če bi dali ljudem zadnjo besedo na javnem glasovanju,"je sporočil Corbyn.

Voditeljica liberalnih demokratov Jo Swinson je medtem sporočila, da si bo njena stranka še naprej prizadevala za drugi referendum o izstopu iz Unije. "Boja za ustavitev brexita še zdaleč ni konec," je dejala. Johnsonov dogovor je označila za "slabega za naše gospodarstvo, javne storitve in okolje".

Glavno vprašanje: meja med Irsko in Severno Irsko 

Za glavno jabolko spora med EU in Združenim kraljestvom velja meja med Irsko in Severno Irsko, kjer bo po brexitu potekala edina kopenska meja med Unijo in kraljestvom, oziroma t. i. irsko varovalo, ki naj bi preprečilo nastanek trde meje na irskem otoku. Prav dejstvo, da med Irsko in Severno Irsko ne bo trde meje, predstavlja temeljni del Velikonočnega sporazuma iz leta 1998, ki je na irskem otoku končal prelivanje krvi. Ker sta tako Irska kot Velika Britanija del EU in s tem carinske unije ter enotnega trga, carinskega nadzora na meji ni – kar pa bi se po brexitu spremenilo, če ne pride do kakršnega koli drugega dogovora. 

In prav iz tega razloga sta se London in Bruselj strinjala, da se na meji ne sme vzpostaviti fizičnih meja (oziroma trde meje) in carin – kljub temu da namerava Velika Britanija izstopiti iz enotnega trga in carinske unije. Evropska unija je sprva predlagala dogovor, v skladu s katerim bi, v primeru da ne pride do drugega dogovora o odnosih med Veliko Britanijo in EU, Severna Irska ostala v evropskem enotnem trgu in carinski uniji – čemur so nasprotovali severnoirski unionisti, saj naj bi to ogrozilo kraljestvo, Severna Irska pa bi bila po njihovem obravnavana drugače kot preostali del države. 

In Theresa May se je nato strinjala z dogovorom in varovalom, ki je predvidevalo, da v carinski uniji ostane celotno Združeno kraljestvo, za Severno Irsko pa bi veljala nekatera pravila notranjega trga. Ta dogovor je naletele na številne kritike britanske javnosti in politike, saj naj bi ohranil pretesne vezi z Unijo tudi po brexitu. 

Johnson je sicer tik pred objavo sporočila o dogovoru zapustil Downing Street. Kmalu ga pričakujejo v Bruslju na srečanju voditeljev držav članic EU v Bruslju, ki bodo odločali o podpori dogovoru.

Johnson je varovalo označil za"nedemokratično" in zatrdil, da se ga bo znebil. Bruslju je predlagal alternativo, v skladu s katero bi irski otok postal enotna "regulatorna cona", Severna Irska pa bi ostala del evropskega enotnega trga za blago, a zapustila carinsko unijo. Carinskemu nadzoru na meji pa naj bi se izognili tako, da bi ta nadzor npr. potekal elektronsko. 

Barnier: Brexit je šola potrpežljivosti

In kaj danes sklenjeni dogovor pravi o Severni Irski? Na tiskovni konferenci je glavni pogajalec za EU, Michel Barnier, dejal, da se z dogovorom izogibajo trdi meji in obenem ohranjajo celovitost enotnega trga, Severna Irska pa da ostaja znotraj carinskega območja Velike Britanije. Oziroma – irski otok bo ostal povezan z omejeno serijo evropskih pravil, blago pa bo carinsko preverjeno ob prihodu na otok, in ne na meji med Irsko in Severno Irsko. 

Michel BarnierFOTO: AP

Barnier je izpostavil štiri ključne elemente: Severna Irska ostane usklajena z omejenim naborom evropskih pravil glede blaga, Severna Irska ostane v carinskem območju Združenega kraljestva, ustrezno je rešeno vprašanje davka na dodano vrednost in dogovorjeno je vprašanje vloge severnoirskih oblasti.

Združeno kraljestvo bo lahko uveljavljalo britanske carine za proizvode za tretje države, če ne bo obstajalo tveganje, da vstopijo na enotni trg. Če bo to tveganje obstajalo, bo treba uporabiti carine EU, je pojasnil Barnier.

Z dogovorom je pogajalcem uspelo zavarovati integriteto notranjega trga in velikonočni sporazum, kar je bilo za unijo ključno, je izpostavil Barnier.

Medtem je Johnson na Twitterju zapisal, da je"nedemokratično varovalo odpravljeno"

Barnier je na tiskovni konferenci dejal še, da je urejen brexit mogoče izvesti do konca meseca, kot je predvideno. "Potrpežljivost je krepost. Brexit je šola potrpežljivosti," je uvodoma dejal Barnier, ki je dogovor ocenil kot "pravičen in uravnotežen" ter "najboljši možni".

Let's block ads! (Why?)



2019-10-17 11:26:11Z
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiZWh0dHBzOi8vd3d3LjI0dXIuY29tL25vdmljZS9zdmV0L2Rvc2VnbGktbm92LWRvZ292b3Itby1icmV4aXR1LWtqZXItamUtdm9samEtamUtZG9nb3Zvci1pbWFtby1nYS5odG1s0gEA?oc=5

Čítať ďalej >>>>


No comments:

Post a Comment