Pages

Monday, October 28, 2019

Bodo morali zaradi najdene bombe evakuirati nakupovalno središče in UKC? - Siol.net

Bodo morali zaradi najdene bombe evakuirati nakupovalno središče in UKC? - Siol.net

Konec tedna so delavci na dveh gradbiščih v Mariboru našli dve letalski bombi, obe najverjetneje iz obdobja druge svetovne vojne. Kako bodo bombi onesposobili, bo znano danes, mogoče je, da bodo morali zaradi varnosti pri tem evakuirati nakupovalno središče in mariborski klinični center.

Prvo bombo, gre za 250 kilogramov težko letalsko bombo iz druge svetovne vojne, so delavci v soboto našli na gradbišču pri nakupovalnem središču Europark. Pristojne službe so zavarovale območje, danes pa se bodo odločili, kako bodo bombo onesposobili.

Najverjetneje bodo poskušali to izvesti na mestu najdbe, pri čemer bo morda treba izprazniti nakupovalno središče in Univerzitetni klinični center Maribor. Predstavniki civilne zaščite so povedali, da razloga za preplah ni, so pa ljudi opozorili, naj se mestu najdbe ne približujejo. 

bomba maribor Novice Bomba v Mariboru: pričakujejo podobno akcijo kot leta 2017

Le dan pozneje so v neposredni bližini železniškega mostu med Mlinsko in Plinarniško ulico odkrili še eno neeksplodirano ubojno sredstvo. Odkrili so ga delavci med rekonstrukcijskimi deli na železniških tirih, prav tako pa naj bi šlo za letalsko bombo.

Bomba Novice V Mariboru so našli še eno bombo

Drugo najbolj bombardirano mesto v Jugoslaviji

Maribor je bil v času druge svetovne vojne drugo najbolj bombardirano mesto v Jugoslaviji, takoj za Beogradom. Zaradi 29 bombnih napadov, ki so se zgodili v letih 1944 in 1945, je bila v mestu porušena ali poškodovana skoraj polovica zgradb.

Cilj bomb, ki so jih na mesto odvrgla zavezniška letala, so bili mostovi čez reko Dravo, železniška postaja, pa tudi nekateri industrijski obrati, kjer so proizvajali dele za nemško vojsko. 

Bombe so večkrat uničile in poškodovale tudi druge stavbe v mestu. 1.518 zavezniških letal je na mesto odvrglo 15.795 bomb, v napadih pa je umrlo 483 ljudi, še 352 je bilo ranjenih. Večino napadov so zavezniki na mesto izvedli podnevi, trikrat so napadli tudi ponoči, zadnji napad na mesto pa se je zgodil 12. aprila 1945.

Maribor Foto: STA

Na ozemlju Slovenije je še vedno veliko ostankov različnih neeksplodiranih ubojnih sredstev, ostalin prve in druge svetovne vojne, pa tudi vojne za Slovenijo, razlagajo na upravi za zašito in reševanje. 

Med najdbami je največ ročnih bomb, različnih vrst streliva za pehotno orožje, vžigalnikov, protipehotnih in protioklepnih min ter letalskih bomb.

Največ najdb na Severnem Primorskem

Na neeksplodirana ubojna sredstva največkrat naletijo gradbeni delavci in kmetje pri zemeljskih delih. Največ možnosti, da naletimo na bombe in druga sredstva, je na območju severnoprimorske regije, kjer je med prvo svetovno vojno potekala soška fronta.

O najdbah bomb in drugih neeksplodiranih ubojnih sredstev poročajo iz vse Slovenije, kar kaže tudi zemljevid uprave za zaščito in reševanje.

Mesta najpogostejših najdb NUS v Sloveniji Mesta najpogostejših najdb NUS v Sloveniji Foto: Uprava za zaščito in reševanje

Pri tem velja opozoriti, da so vsa neeksplodirana ubojna sredstva, tudi če so stara več kot 50 ali 100 let, nevarna. Ob nepravilnem ravnanju z njimi lahko eksplodirajo in zanetijo požare, porušijo objekte, povzročijo hude poškodbe ali celo smrt. Tudi tako stara in zarjavela neeksplodirana ubojna sredstva lahko pomenijo smrtno nevarnost, kemična sestava eksploziva je namreč nestabilna in sprožilni mehanizem v sredstvu načet.

Bombo iz druge svetovne vojne odpeljal domov

Bomba Vurberk Foto: Specialna enota Policije Da z neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi ni šale, kaže tudi primer izpred dveh let.

Takrat je prebivalec Vurberka, naselja med Mariborom in Ptujem, skupaj z otrokoma z detektorjem kovin v gozdu blizu doma iskal zaklad. Našel je 250 kilogramov težko bombo, ki jo je izkopal in jo s tovornjakom z dvigalom prepeljal na dvorišče svoje hiše.

Kot je kasneje ugotavljal strokovnjak državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Igor Boh, je imel Vurberčan veliko srečo. Šlo je namreč za neeksplodirano ameriško letalsko bombo iz druge svetovne vojne.

Strokovnjaki so jo nato nadzorovano uničili, ob tem pa izvedli največjo evakuacijo prebivalcev od druge svetovne vojne pri nas. Pol leta kasneje so Vurberčana policisti ovadili zaradi povzročanja splošne nevarnosti. Čeprav mu je grozil celo zapor, jo je na sodišču odnesel z opominom.

Na upravi za zaščito in reševanje svetujejo, kako ravnati, če najdemo neeksplodirano ubojno sredstvo ali podoben sumljiv predmet. Predvsem je pomembno, da:

  • se ne ustrašimo, ostanemo prisebni in ne povzročamo panike. Od navzočih zahtevamo, da se mirno umaknejo z nevarnega območja;
  • preprečimo dostop do predmeta, in sicer tako, da zavarujemo kraj najdbe in postavimo opozorilni napis ali kako drugače opozorimo na nevarnost;
  • otrokom onemogočimo dostop do kraja najdbe;
  • se predmeta ne dotikamo, ga ne prestavljamo ali razstavljamo. Že najmanjša količina eksploziva lahko povzroči hujšo poškodbo ali celo smrt;
  • kraj, kjer je nevarni predmet, zapustimo po isti poti, po kateri smo do njega prišli;
  • v bližini kraja, kjer je nevarni predmet, ne kurimo ognja in ne uporabljamo zažigalnih sredstev;
  • o najdbi nevarnega predmeta čim prej obvestimo center za obveščanje na telefonsko številko 112 ali policijo na številko 113. Pri tem sporočimo čim več podatkov o kraju najdbe in najdenem predmetu;
  • ob klicu na številko 112 ali 113 posredujemo podatke (kdo kliče, kje je (kraj najdbe), kaj je našel, kakšen je predmet (opis predmeta), ali so ogroženi ljudje in živali).

Let's block ads! (Why?)



2019-10-28 09:19:53Z
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMibmh0dHBzOi8vc2lvbC5uZXQvbm92aWNlL3Nsb3ZlbmlqYS9ib2RvLW1vcmFsaS16YXJhZGktbmFqZGVuZS1ib21iZS1ldmFrdWlyYXRpLW5ha3Vwb3ZhbG5pLWNlbnRlci1pbi11a2MtNTEwNTUy0gEA?oc=5

Čítať ďalej >>>>


No comments:

Post a Comment